Ana Sayfa Genel Figen Alkaç yazdı: “Işığın kelimeleri: Füruzan”

Figen Alkaç yazdı: “Işığın kelimeleri: Füruzan”

Ekleyen okumakiyigelir

Yazar Figen Alkaç 11 Şubat 2024’te kaybettiğimiz Firüzan hakkında Evrensel’de bir yazı kaleme aldı. “Füruzan’dan hayata borçlu başladığı için hep vermek zorunda olanların, kelimelerle nasıl ayağa kaldırıldıklarını öğrendim ve emaneti bende her daim yaşayacak.”

Bir büyük kelime artık Füruzan. İçine olanca cümlenin sığdığı büyük bir kelime artık. 

Dünyayı, hikayeleri, inanmayı, çırakları, kelimeleri öldürmeden giden bir “Usta.” 

Füruzan’dan hayata borçlu başladığı için hep vermek zorunda olanların, kelimelerle nasıl ayağa kaldırıldıklarını öğrendim ve emaneti bende her daim yaşayacak. Hayatın devirdiği kadınlar, bayram yerlerine ellerinden tutulup götürülmeyen ve bir türlü bitmeyen üşütmelerinin sümüklerini yalayan çocuklar, düşmüş zenginler, gittiği yere ait olamayan ve hep leke gibi yaşayan göçmenler, elbette Kırk yedililer, ilansız ölüler, bilmedikleri dikişlere sıvananlar… hepsi yani kelimelerinle ayağa kaldırdıklarında da yaşayacak emanetin Füruzan.

Kelimelerin hem yıkabilen hem ayağa kaldırabilen gücünü fark etmemi sağlayan yazarlarımdan biri olan Füruzan hakkında yazmak ve ardından hem de çok zor gerçekten. Hayata, kelimelere borçlu başlamak ne demek; en iyi kendimden bilen bir yazar olarak ardından diyebileceğim en güzel şey; sayende kendime kelimeler hediye ediyorum artık Füruzan, bunu bilmeni isterim. Devamı: Evrensel

Benzer İçerikler

Yorum Yaz