Ana Sayfa Etkinlikler Duygu Asena Roman Ödülü 2021 yılı Online Töreni gerçekleştirildi!

Duygu Asena Roman Ödülü 2021 yılı Online Töreni gerçekleştirildi!

Ekleyen okumakiyigelir

Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında  “ilk”lerle tanıştıran Duygu Asena’nın anısına, 2007 yılından itibaren verilen Duygu Asena Roman Ödülü seçici kurulu ödülü 2021 Mayıs ayında ‘Ev’ adlı romanıyla Nermin Yıldırım’a vermişti. Pandemi koşulları sebebiyle ileri bir tarihe ertelenen ödül töreni 6 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen online etkinlikle gerçekleştirildi…

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısını ve fikirlerini yaşatmak için her yıl düzenlediği ‘Duygu Asena – Kadının Hâlâ Adı Yok Roman Ödülü’ ; Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Asuman Kafaoğlu Büke, Filiz Aygündüz, İhsan Yılmaz, Sibel Oral ve Elif Tanrıyar’dan oluşan seçici kurul ile Nermin Yıldırım’ın Ev adlı eserine verildi. 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü yapılan online toplantıda açıklanan kararın ardından pandemi koşulları sebebiyle törenin ileri bir tarihe ertelendiği açıklanmıştı. 6 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen online etkinlikle birlikte ödül töreni gerçekleştirildi.

Nermin Yıldırım Mayıs 2021’de yaptığı açıklamada duygularını şu şekilde dile getirmişti;

“Edebiyatı ve kız kardeşliği kendine ev bellemiş biri olarak, bu ödülün benim için manası çok büyük. Kalemimi, hayatını kadın mücadelesinin görünür kılınmasına adamış olan Duygu Asena’nın kıymetli adıyla onurlandıran değerli jüri üyelerine, Doğan Kitap’a ve elbette tüm okurlara gönülden teşekkür ediyorum. Bu ödülün manevi karşılığını ömrüm boyunca kalbimde taşıyacağım ve ona layık olmaya çalışacağım. 

Ödülün maddi karşılığını ise şiddet gören kız kardeşlerimle dayanışmak için – evvelce sevgili Gaye Boralıoğlu’nun da yaptığı gibi- Mor Çatı Vakfı’na bağışlıyorum.

Bazen sesler kısılmış, umutlar azalmış, karanlık her yanı sarmış gibi görünebilir. Ama kitaplara, dayanışmaya, tünelin ucundaki o muazzam ışığa ve el ele yürüyerek muhakkak aydınlığa çıkacağımıza canı yürekten inanıyorum. İnanıyorum.”

Benzer İçerikler

Yorum Yaz