Ana Sayfa Haberler Özel dedektif Rene Denfeld’den bir ilk kitap: “İzci”

Özel dedektif Rene Denfeld’den bir ilk kitap: “İzci”

Ekleyen okumakiyigelir

Türk okurlar için yeni bir isim Rene Denfeld. Amerikalı yazar, aynı zamanda muhabir ve araştırmacı olan Denfeld’in bir diğer işi ise özel dedektiflik. İlk romanı “Enchanted” ile tüm dünyada büyük ses getirmeyi başaran Denfeld’i yerli okurla ilk kez tanıştıran “İzci” romanı Doğan Kitap etiketiyle raflarda. Gerilim türünde kendine has zengin atmosferi ve aynı zamanda okurda uyandırdığı avlanma hissi ile tek kelimeyle nefes kesici bir kitap.  (Kaynak: Ajandakolik)

“İzci”nin başkahramanı Naomi hayatını kayıp kız çocuklarını bulmaya adamış bir araştırmacıdır. Başlangıçta sadece işini tutku ile yapan bir araştırmacı izlenimi verse de böylesi bir adanmışlık halinin getirdiği tedirginlik daha ilk sayfada kendini hissettirmeyi başarıyor. Bu noktada bir parantez açmakta fayda var: Yazının başlangıcında bahsettiğimiz zengin atmosferi kurgularken yazar Rene Denfeld bunu başkahramanının karmaşık ve mistik geçmişinin sinyalini verdiği anda zaten başlatmış oluyor. Kitabın ilerleyen kısımlarında Naomi’nin çocukluğundan bir sahnede buluyoruz kendimizi. Erken çocukluk zamanlarını hatırlamaya çalıştığında gittiği yer, çilek tarlasının içinde tek başına ve çıplak halde koşarken insanlar tarafından bulunup battaniyeye sarılmak olan Naomi’nin kayıp kız çocuklarını bulma tutkusunu daha anlaşılır kılan bir hikâye bu.

Neden ve kimden kaçtığını hatırlamayan Naomi için bulunma anı her daim bir bilmece olarak kalmış. “İzci”nin konusuna vesile olan hikâyedeki Madison Culver ise kaybolduğunda 5 yaşındaymış. Naomi, Madison’ın hâlâ hayatta olduğu düşüncesi ile dava dosyasını tekrar eline aldığında ise bildiğimiz tek şey artık 8 yaşında olduğu.

KORKUTUCU BİR GRIMM KARDEŞLER MASALI GİBİ 

Bir Noel akşamında kaybolan Madison’ın hikâyesini Naomi ile keşfeden okur, kendini yer yer bir Grimm kardeşler masalının içinde hissediyor. Çok daha korkutucu haliyle tabii. Sayfalar ilerledikçe anlıyoruz ki Naomi’nin daldığı karanlık ve kasvetli orman sadece Madison’ı kurtarma gayreti değil; aynı zamanda kendini de kurtarma çabası. Çocukluğunun sırlarına mahkum kalmaktan yorulmuş ve sırf bu yüzden kendi hayatından mahrum kalmış Naomi’nin kendini bulma hikâyesi bir yuvaya dönüş, hatta anneye kavuşma arzusu ile yüklü… (Devamı Ajandakolik‘te)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz