Ana Sayfa Kitap Dünyası İlginç bir rekor: Dünyanın en çok terk edilen yazarı!

İlginç bir rekor: Dünyanın en çok terk edilen yazarı!

Ekleyen okumakiyigelir

Bir yazarın belki de başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir terk edilmek. Hayır hüzünlü bir aşk hikayesinden bahsetmiyoruz elbette. Burada terk edilen şey kırık bir kalp değil, kitap! Okuyup sıkıldığınız, beğenmediğiniz bir kitabı arkanızda bırakıp gittiğiniz oldu mu hiç? Genelde kitapları beğenmesek de okuduğumuz yerde bırakmayız değil mi? Peki bir okuyucuya kitabı okuduğu yerde bırakıp terk ettirecek şey ne olabilir? İşte karşınızda dünyanın en çok terk edilen kitabı ve onun yazarı…

Daha önce hiç okuduğunuz bir kitabı tek edip gittiniz mi? Chas Newkey-Burden adlı yazarın kitabı bu kadere o kadar çok mahkum edildi ki, kendi alanında ilginç bir rekora imza attı. 1973 doğumlu İngiliz yazarın aslında çok kötü bir kariyeri yok. Özellikle dünyaca ünlü futbol kulübü Arsenal FC’nin resmi kitaplarını onun derlediğini göz önünde bulunduracak olursanız iyi bir profesyonel olduğu da pekala söylenebilir.

Burden’i okuyucular için antipatik hale getiren şey ise, bir magazin muhabiri olması ve ünlülerin biyografilerini kaleme alıyor oluşu. Burden bugüne kadar Adele’den Michael Jackson’a, Justin Bieber’dan Paris Hilton’a pek çok ünlünün hayatını kaleme aldı. İşte kendisine kötü şöhreti kazandıran kitap da bu ünlü biyografileri serisi içinde yer alıyor.

AMERICA’S GOT TALENT – Simon Cowell – (Fotoğraf: Trae Patton/NBC)

Simon Cowell ismi size bir çağrışım yapmıyorsa kısa bir özet geçelim. ABD’de yapılan pek çok yetenek yarışmasında jüri olarak görev alan Cowell bu şekilde şöhret yapmış bir isim. Aynı zamanda Mel Gibson’a benzerliği ile de çok konuşuluyor. 60 yaşındaki Cowell aynı zamanda yapımcılık ve girişimcilik gibi uğraşlara da sahip. Ülkemizden örneklendirecek olursak Acun Ilıcalı ile denk bir figür olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça popüler olan Cowell hayatıyla ilgili merak edilenleri kenisi de kaleme alıyor.

Burden, Cowell’in gördüğü ilgiden faydalanmak istemiş olacak ki onun hayat hikayesini yazmak için kolları sıvamış. Fakat kitabın içeriği okuyucularda son derece olumsuz bir izlenim bırakmış olacak ki, kitap dünyanın en çok terk edilen yazılı eseri olma ünvanını kazanmış. Bu ünvanı getiren istatistikleri ise turizm sektörü ortaya çıkarmış. İngiltere’de otel odalarında her yıl binlerce kitap misafirler tarafından unutuluyor ya da kasıtlı olarak terk ediliyor. Ancak 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre; tam 452 farklı otelin odalarında terk edilen tek bir kitap var o da Chas Newkey-Burden tarafından yazılan Simon Cowell biyografisi! Dünya genelinde otel odalarında bu kadar çok terk edilen başka bir kitap kayıtlara geçmemiş. İşte bu istatistikler de Burden’i dünyanın en çok terk edilen yazarı yapıyor. Peki sizce ne kadar kötü olursa olsun bir kitap terk edilmeyi hak eder mi?

Benzer İçerikler

Yorum Yaz