Ana Sayfa Kitap Dünyası Corona Virüs (Covid-19) kitaptan bulaşır mı? Kitap temizliği nasıl yapılır?

Corona Virüs (Covid-19) kitaptan bulaşır mı? Kitap temizliği nasıl yapılır?

Ekleyen okumakiyigelir

Corona virüsü hayatımızı olumsuz bir şekilde etkilerken hepimizi evlerimize kapanmaya ve daha çok kitap okumaya iten bir süreçle karşılaştık. Evimizde uzun zamandır okuyamadığımız kitaplara zaman ayırmak açısından güzel bir gelişme diyebiliriz. Peki dışarıdan sipariş ettiğimiz kitaplar ne kadar güvenli?

Öncelikle panik yapmadan bilmemiz gereken şey şu ki virüslerin yaşayabilmek için canlı hücrelere ihtiyaçları var. Corona’ nın tercih ettiği yol da solunum yolu hücreleri. Buraya yerleşip hücrelerin yapısını bozduğu zaman vücut bunu atmaya çalışıyor. Atarken de öksürüğü kullanıyor. Öksüren kişinin ortalama çıkış hızına bakarak 40 metreye kadar bunu havadan bulaştırma potansiyeli var. Corona tipi virüsler havada damlacık olarak da kalabilmekte. Öksüren kişi elini ağzına götürdüyse, bulaştırdıysa, toplu taşıma aracındaysa bu virüsü bulaştırması daha olası oluyor.

Canlı olmayan bir yüzeye bulaşan bir virüs, büyük ihtimalle 24 saatin sonunda ölüyor. Ancak kağıt ve benzeri yüzeylerde bu süre neredeyse 3 güne kadar çıkabiliyor. Bu da bilmediğiniz bir kaynaktan evinize getirilen bir kitaba dikkat etmenizde fayda olduğunu gösteriyor.

Örneğin bir kitap sitesinden kitabınızı sipariş ettiniz. Kitabı depodan alıp kargoya veren kişide hastalık varsa, kitaba eliyle ya da solunum yoluyla bu virüsü bulaştırdıysa ve kitap size 3 günden daha kısa sürede ulaştırıldıysa yapmanız gereken şeyler var. Öncelikle kargoyu teslim aldığınız poşet veya kutu uzun süre dışarıda dolaştığı için ambalaj kısmını çöpe atıp evinizden uzak tutmanızda fayda var.

Kitaba gelince… Mutlaka kitabın kapağını sabunlu suya yatırdığınız bir bezle ya da süngerle, zarar vermeden silmenizde fayda var. Bu noktada kolonyayı ya da dezenfektanları da tercih edebilirsiniz. İç sayfalar da sizi tedirgin ediyorsa, kitabı 24 ila 48 saat balkonda bekletmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece kitap üzerinde yer alması muhtemel virüsler daha fazla dayanamayıp öleceklerdir. Sonrasında güvenli bir şekilde kitabınızı okuyabilirsiniz.

Evinize gelen her kitap Corona virüsü taşıma potansiyeline sahip değildir. Ancak risk almamak ve sağlığınızı her şeyden önde tutmak zorunda olduğunuzu unutmayın. Sağlıklı okumalarınız olsun…

Benzer İçerikler

Yorum Yaz