Ana Sayfa Haberler 50.Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Herkül Millas’tan okurlarına teşekkür

50.Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanan Herkül Millas’tan okurlarına teşekkür

Ekleyen okumakiyigelir

Yarım asırdır Orhan Kemal adını yaşatan ve edebiyatımızın en değerli ödüllerinden biri olan Orhan Kemal Roman Armağanı, bu yıl Doğan Kitap tarafından yayımlanan Aile Mezarı isimli romanıyla Herkül Millas’ın oldu.

Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un tüm renklerini, tüm farklılıklarını okuyucuya sunan, Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan İstanbullu Rumlar’ın yaşadıklarını canlı tanıklıklarla anlatan Aile Merzarı; “Bugün hâlâ yakıcı bir sorun olan farklılıklarla bir arada yaşama konusunu canlı gözlemlerle ve etkileyici bir anlatımla birleştirmesi; bu konuyu, ötekileştirme ısrarı, önyargı, çokkültürlülük gibi evrensel meselelerle iç içe geçirerek başarılı bir şekilde işlemesi ve aidiyet tartışmasının nesilden nesile nasıl dönüştüğünü, ailenin farklı görüşler arasındaki gel-gitlerini gösteren bir dramatik kurgu ile anlatması nedeniyle” 50.Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.

Uzun yılladır edebiyatımıza büyük katkılarda bulunan Herkül Millas bu özel ödül için duygularını şu sözlerle ifade etti;

“Orhan Kemal adını taşıyan bu armağan, benim için hayatımın en önemli ve anlamlı ödülüdür. Bütün ödüller sevindiricidir ama Orhan Kemal ile ilişkili olanı, en azından benim için farklıdır.

Bugüne dek bu ödülü almış olan bunca değerli yazarlarla birlikte adımın anılması torunlarıma bırakacağım bir miras olacaktır.

Aile Mezarı’nı ödüllendiren bütün kurul üyelerine teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca artık o mezarda bulunan roman kahramanlarının da teşekkürlerini iletiyorum.  Onların da ödüllendirilmiş gibi hissettiklerini iyi biliyorum, çünkü yakından tanıdıklarımdır. Ben onları, onlar beni yaratmış gibiyiz.

Orhan Kemal de öyle yazmıştı romanlarını. Ötekileştirilmiş ve marjinalleşmiş kimselerle ilgiliydi yazdıkları.

Ödülü onlarla birlikte aldığıma inanıyorum.“

Benzer İçerikler

Yorum Yaz