Ana Sayfa Haberler Şaziye Karlıklı’dan: Emine Adalet – Kara Kâküllü Kız’

Şaziye Karlıklı’dan: Emine Adalet – Kara Kâküllü Kız’

Ekleyen okumakiyigelir

Şaziye Karlıklı, ‘Emine Adalet – Kara Kâküllü Kız’da Hitler’in karşısında da dans eden, Berlin’de edindiği sansasyonel bilgileri Türk Dışişleri’ne aktaran ilk oryantal dansöz, aynı zamanda casus Emine Adalet Pee’nin filmleri aratmayan baş döndürücü hikâyesini anlatıyor. (Kaynak: Hürriyet)

Gazeteci-yazar Şaziye Karlıklı’yı ve geçen sene yayımlanan ‘Benli Belkıs’ kitabını hatırlayanlar mutlaka olacaktır. Karlıklı, devrinin güzellik olduğu kadar zarafet timsali Belkıs Kemali Söylemezoğlu’nun, namı diğer Benli Belkıs’ın Hicaz’dan İstanbul’a, Kahire’den Paris’e uzanan baş döndürücü yaşamöyküsünü anlattığı kitabının ardından yine güçlü bir Türk kadınıyla karşımızda: Yerli Mata Hari diye de anılan Emine Adalet ve onun hem macera hem de tutku dolu yaşamı…

‘Emine Adalet – Kara Kâküllü Kız’, 1900’lerin başlarında yani İstanbul’un işgal altında olduğu yıllarda gözlerini dünyaya açan Emine Adalet’in baş döndürücü hayat hikâyesi. Anne ve babasını erken yaşta kaybeden ve babaannesinin büyüttüğü Emine Adalet, 30’lu yıllarla beraber tutkunu olduğu dans sahnelerine adımını atar. Ve dönemin en büyük gazinolarının aranan dansözüne dönüşmesi çok uzun zaman almamış. Onu bu denli aranır ve merak edilir kılan şey ise sadece Doğu’ya özgü oryantal motifleri değil, Batı kültürüne has figürleri de dansına ekleme becerisinden ileri geliyor. Yıllar içinde ünü memleket sınırlarını aşan Emine Adalet’in Avrupa’ya uzanan sıra dışı yolculuğu, Karlıklı’nın gerçek ile kurmacayı iç içe geçiren anlatımında yeniden hayat buluyor. Hem de tam kahramanına yaraşır ihtişamla…

Daha küçük yaştayken içine dans ateşi düşen Emine Adalet için komşuları ünlü Karagöz ustası ve tiyatrocu Hazım Körmükçü ve dostlarının buluştuğu sohbetlerin içinde yer almak benzersiz bir keyiftir. Henüz genç yaşında içine düşen ateşi de körükleyen bu durum, kaçınılmaz olarak babaannesinin kendisinin iffeti ve geleceği için endişelenmesine de neden olmaktadır. Derken bir gün Almanya’dan gelen Harry Pee ile tanışan Emine Adalet, bu yakışıklı beyden dans dersleri alır. İş bununla da kalmaz elbette, bu iki genç birbirine âşık olup evlilik kararı da alır. Ancak gayrimüslime gelin gidecek hali olmayan Emine Adalet, Harry’yi Müslüman olmaya ikna eder ve Harry olur Ali.

Çift olarak karış karış Anadolu’yu gezen Emine Adalet ve Ali’nin maceraları az buz değildir. Konya’da Atatürk’ün karşısında zeybek bile oynarlar. Lakin hayalleri çok daha büyük olan Emine Adalet, oğulları sayesinde büyüyen ailesiyle beraber Rodos’a, oradan Beyrut’a ,oradan Şam ve Kahire’ye, en son da Berlin’e uzanan bir sefere çıkar. Bahsi geçen yıllar ise aynı zamanda Nazi Avrupa’sı’nın en güçlü olduğu dönemlerdir. Savaşın gölgesi altında hem Berlin hem de Viyana’da sahnelerin tozunu alan Emine Adalet’i, namı diğer ‘Kara Kâküllü Kız’ı artık Avrupalılar da keşfeder. Keşfetmekle kalmaz ona hayran kalırlar… (Devamı Hürriyet Kitap & Sanat‘ta)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz