Ana Sayfa Haberler Margaret Atwood’a yaşam boyu başarı ödülü

Margaret Atwood’a yaşam boyu başarı ödülü

Ekleyen okumakiyigelir

Her yıl edebiyatın barış, sosyal adalet ve küresel anlayışı geliştirme gücüne dikkat çekmek için verilen Amerika’nın prestijli edebiyat ödülü Dayton Edebiyat Barış Ödülü’nün Ömür Boyu Başarı kategorisinde bu yıl ödüle layık görülen isim Margaret Atwood oldu.

2006’dan bu yana verilen Dayton Ödülleri edebiyat dünyasında öteki kültürleri, dinleri ve siyasi görüşleri tanıma ve anlama noktasında liderlik misyonunu üstleniyor.

Totaliter ve karanlık bir geleceği tasvir ettiği distopik romanı Damızlık Kızın Öyküsü 1985’te yayınlansa da son dönemde tüm dünyanın içine girdiği muhafazakarlaşma ile tekrar gündeme gelen ve bu sayede son yılların en çok konuşulan yazarlarından birine dönüşen Atwood’un şimdiden başyapıta dönüşen eserinin devamı niteliğindeki son romanı Ahitler bu sene Doğan Kitap’tan yayınlanmıştı.

İnsanların adım adım da olsa harekete geçeceğine ve tüm dünyadaki adaletsizliğe karşı zor da olsa birlik olacağına inandığını söyleyen Atwood ödül sonrası açıklamasında kendini gerçekçi olarak gördüğünü, ancak iyimser tarafta olduğunu söyledi ve ekledi “kötümserseniz, hiçbir şey yapmazsınız … Bence gerçekçi ama iyimserliğe meyilli insanlar yön değiştirmeye çalışıyor.”

Ödüle dair açıklamada bulunan Dayton Edebi Barış Ödülü Vakfı’nın kurucusu ve başkanı Sharon Rab, Atwood’un popülaritesinin insanları sosyal adalet ve çevre sorunları konusunda eğitmesi açısından önemine vurgu yaptı. Normal şartlar altında Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan ödül töreni pandemi sebebiyle şimdilik 2021 bahar ayına ertelenmiş durumda.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz