Ana Sayfa Kitap Yorumları Kardeşimin Hikayesi / Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi / Zülfü Livaneli

Ekleyen okumakiyigelir

Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri Zülfü Livaneli ve kuşkusuz Kardeşimin Hikayesi, onun en sevilen romanlarından biri. Instagram’ın sevilen bookstagram hesabı @lightofbookss sizin için Kardeşimin Hikayesi’ni okudu ve inceledi.

“Aşk denen şey bazen yürür, bazen uçar; bazen koşar biriyle birlikte; bir başkasıyla ölümcül yürüyüşe çıkar; üçüncüyü buzdan heykele çevirir; dördüncüyü atar alevlerin içine. Birini yaralar,öldürür ötekini.”

Kitapta Arzu isimli bir kadının öldürülmesi üzerine, durumun sorgu sürecini ve bu sorgu haricinde gazeteci bir kızın bunu haber yapmak istemesi konu alınıyor. Arzu’nun komşusu olan Ahmet Bey’in ağzından okuyoruz kitabı. Bu cinayetin haricinde Ahmet’in kardeşinin hikayesini gazeteci kıza açması ve anlatmaya başlaması bizi de gazeteci bir kızmışçasına koltuğumuza mıhlayıp dinlemeye teşvik ediyor.. Bitirene kadar rahat edemiyorsunuz gerçekten!
Livaneli’ye ve diline aşina biriyseniz direkt o merak duygusunun kitap boyunca azalmadan hatta aksine artarak sayfalar boyu devam edeceğini biliyorsunuz. Beni bitirene kadar o merak duygusu beni yiyip bitirdi!
Böyle kitaplara hayranım gerçekten, ilk sayfadan son sayfaya kadar merakla okuyorsunuz ve hayal kırıklığı yaşamadan kapatıyorsunuz kitabı..

lightofbookss’un Kardeşimin Hikayesi paylaşımı


Müthiş bir duygu ve müthiş bir zeka ürünü! Livaneli’ye bu kitapla başlayabilirsiniz bence çünkü gerçekten çok ama çok akıcı. Toplumumuzla ilgili de çok doğru çıkarımlar mevcut kitapta.
Çok severek okudum ve bittikten sonra çok büyük bir boşluğa düştüm.. Mutlaka okunmalı.

Kardeşimin Hikayesi Hakkında

Serenad fırtınasından sonra Livaneli’den nefes kesen bir roman Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir. Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız. Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz’in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz