Ana Sayfa Haberler Jo Nesbo “Bıçak” ile 2019 Riverton Ödülü’nü kazandı!

Jo Nesbo “Bıçak” ile 2019 Riverton Ödülü’nü kazandı!

Ekleyen okumakiyigelir

Jo Nesbo’nun The Times dergisi tarafından son on yılın en iyi on polisiye romanından biri seçilen Bıçak şimdi de 2019 Riverton Ödülü’ne layık görüldü.

Her yıl en iyi Norveç polisiye romanına verilen Riverton Ödülü’nü Nesbo daha önce, 1997’de ilk romanı Yarasa ile almıştı. Oslo’da Edebiyat Evi’nin dışında yapılan törende jüri üyesi Hans S. Skei şunları söyledi:

Bıçak karmaşık bir soruşturmanın mükemmel bir şekilde yürütüldüğü karanlık, güçlü ve hüzünlü bir roman. Art arda sürprizler, ani dönüşler ve geçmişe dair müthiş kişisel öykülerle ustaca yoğrulmuş.”

Harry Hole serisinin on ikinci ve son kitabı Bıçak Kasım 2019’da Doğan Kitap tarafından yayımlanmış ve yazar İstanbul’da ilk imza gününü yapmıştı. The Sunday Times, Bıçak hakkında şu satırlara yer vermişti;

Eski ve yeni düşmanlarla karşı karşıya kalan Harry Hole hayatının en zor davasını çözmek zorunda… 

Rakel tarafından terk edilen Harry Hole şimdi ufak tefek davalar verilen bir polistir ve eski dostu Jim Beam’e dönmüştür. Uzun yıllar önce hapse attırdığı ve pek yakında dışarı çıktığında suç işleyeceğinden emin olduğu “Nişanlı” Svein Finne’nin peşine düşmek niyetindedir. Ancak her şey sarpa sarar. Harry çok içtiği bir sabahın ertesinde kanlı kıyafetlerle uyanır, önceki geceyle ilgili hiçbir şey hatırlayamaz. Dehşetli bir kâbusun sadece başlangıcıdır bu. 

Bıçak insanların neden Nesbo’nun kitaplarını okuduğunu hatırlatıyor. Nesbo’nun eski kitaplarından daha yoğun ve karmaşık bu roman… Kızılgerdan’ı anımsatıyor. Roman… Harry’yi bıçak sırtı denilebilecek bir yerde bırakıyor…

Jo Nesbo Hakkında:

1960’ta Oslo’da doğdu. Norveç Ekonomi Üniversitesi’nde ekonomi ve işletme okudu. Dedektif Harry Hole polisiyeleriyle dünyaçapında ün kazanan ve kitapları 51 dile çevrilen Nesbo, çocuk kitapları da yazdı. Aynı zamanda Di Derre rock grubunun solisti ve şarkı yazarıdır. Yazarın Yarasa, Nemesis, Şeytan Yıldızı, Kurtarıcı, Kardan Adam, Leopar, Hayalet, Hamamböcekleri, Polis, Kızılgerdan ve Susuzluk adlı romanları Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz