Ana Sayfa Haberler Elif Şafak’a Belçika’dan ‘özgürlük ödülü’

Elif Şafak’a Belçika’dan ‘özgürlük ödülü’

Ekleyen okumakiyigelir

Her sene 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde, Brüksel Üniversite Birliği ve Brüksel Hür Üniversitesi tarafından Birleşmiş Miletler (BM) himayesinde verilen “Farklılık Günü İfade Özgürlüğü Onur Ödülü” korona tedbirleri sebebiyle bu yıl çevrimiçi bir törende sahiplerini buldu. Ödülü Türkiye’den iki isim Elif Şafak ve Ahmet Altan paylaştı.

Altıncı kez gerçekleştirilen ödül töreninin bu seneki teması koronavirüs krizi sebebiyle içinden geçilen belirsiz zamanlara da referans olarak ‘Korkusuz veya lütufsuz gazetecilik’ şeklinde belirlenmişti. Ödül temasına dair yapılan açıklama şu şekilde:

“Sadece ülkemizde değil tüm dünyada gazetecilik, medyayı kısıtlamaya, yönlendirmeye veya sindirmeye çalışan politikacılar, lobi grupları ve diğer etkili organların baskısı altına girmeye devam ediyor. Bu yüzden toplumda gazetecilik her zamankinden daha önemli ve yine bu yüzden bağımsız gazeteciliği desteklemek için daha fazla adım atılmalı. Dolayısıyla yılki tema gazetecilerin işlerini yapmaktan korkmamalı ve kimseye iyilik yapmaya zorlanmamalı düşüncesiyle belirlendi.”

Brüksel Hür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Caroline Pauwels Elif Şafak’ın ödüle layık görülmesine dair yaptığı açıklamada Şafak’ın kamuoyunu bilgilendirmek için bağımsız ve gerçeklere dayalı içerikler oluşturarak, şeffaf iletişimin ve ifade özgürlüğünün önemini ortak fayda için kabul ettiğine inandıklarını söyledi. Şafak’ın tehlike ve risk içeren durumlarda dahi insanları gerçeğe uygun şekilde bilgilendirmek konusunda övgü ve ödülü hak ettiği ifade edildi.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz