Ana Sayfa Haberler Dr. Alp Sirman: “Yüksek doz C vitamini sağlık balonu”

Dr. Alp Sirman: “Yüksek doz C vitamini sağlık balonu”

Ekleyen okumakiyigelir

Koronavirüs tedavisinde olumlu etkisi olduğu söylenen yüksek doz C vitamini “sağlık balonu” çıktı. Dr. Alp Sirman, son kitabı “Sağlık Balonları”nda tıp tarihinden örnekler vererek, sağlığın nasıl endüstriye dönüştüğünü anlatıyor… (Kaynak: Milliyet)

Yarardan çok zarar

“Mucizelere inanmayın. Ekrana ünlüleri çıkaran, birkaç kişinin o tedavilerden nasıl yararlandığını anlatan kişilere inanmayın” diyen Sirman, besin takviyelerinin, yüksek doz vitaminlerin ve ketojenik diyetin sağlığa yarardan çok zarar verdiği görüşünde. Sirman’ın tespitleri şöyle:

“D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlayan bir vitamindir. Aşırı D vitamini alırsak bağırsaklarımızdan çok miktarda kalsiyum emilir. Peki bu yararlı mıdır? Hayır. D vitamini aslında bir hormondur. Bu nedenle yüksek doz D vitamini kontrolsüz kullanılmamalıdır.”

‘Toksik maddeler var’

“Besin takviyesi diye pazarlanan ürünler denetlenmiyor. Çok bilinen bazı markaların dahi ürünleri, iddia ettikleri maddeyi içermezken, bazısında toksik maddeler tespit ediliyor. Besin takviyeleri için yapılan araştırmada etikette yazılı olanlarla içeriği arasında benzerlik olmayan ürünler yüzde 60 oranında.

Brokoli ekstresini düşünün: İçinde bulunan etken maddeyi almak için kilolarca brokoli yememiz gerekiyor. Bu kadar yoğun almak yararlı mı? Hayır. Benzer durum vitaminler için de geçerli.”

Devamı Milliyet‘te…

Benzer İçerikler

Yorum Yaz