Ana Sayfa Haberler Büyük bir ressamın izini sürmek için Doğan Kitap’tan AÇIK ÇAĞRI

Büyük bir ressamın izini sürmek için Doğan Kitap’tan AÇIK ÇAĞRI

Ekleyen okumakiyigelir

Geçtiğimiz haftalarda Doğan Kitap’tan Dr. Necmi Sönmez imzasıyla raflara çıkan Fahrelnissa Zeid Sözlüğü sanat dünyasında büyük ilgi gördü. Zeid’in sanatını, neden-sonuç ilişkileri çerçevesinde anlayıp yorumlayarak, renklerinin, formlarının ayrıcalığını keşfetmek isteyenler için bir kılavuz olarak tasarlanan kitapta, sanatçının çalışmaları ve fotoğrafları yer alıyor. Pek yakında sanal bir sergi ile de okuyucuları ile buluşacak kitap hakkında Doğan Kitap çok özel bir çağrıda bulunuyor. Fahrelnissa Zeid’in izini sürmek için sanat meraklılarını iletişime geçmek üzere davet ediyor…

İşte Doğan Kitap ve Dr. Necmi Sönmez’den sanatseverlere ve koleksiyonculara yapılan o çağrı:

“14 yaşından beri resim yapan Fahrelnissa Zeid’in yaşama ve sanatına tanıklık eden resimlerini, belgeleri arıyoruz. Koleksiyonunda, arşivinde Zeid’e ait resim, fotoğraf, mektup, davetiye, afiş, katalog gibi belgeler olan sanat meraklılıkları için bu bir açık çağrıdır.

İstanbul, Bağdat, Londra, Paris, Ischia, Amman’da yaşayan, dünyanın dört bir yanına olan yolculuklarında eserler üreten Fahrelnissa Zeid’in izini sürmek, çalışmalarının kaderini takip etmek istiyoruz. Anlatılmayan hikayeler, bilinmeyen gerçeklerin peşindeyiz.

Bu malzemelerin fotoğraf ve filmini Instagram ve Twitter üzerinden #fahrelnissazeidsozlugu etiketiyle paylaşıma açılması bu çılgın sanatçının bilmediğimiz özelliklerini gündeme getirecek.

Çağrıya katılan belgeler Fahrelnissa Zeid Sözlüğü’nün yazarı Dr. Necmi Sönmez tarafından incelenip, yorumlanacaktır.” 

Benzer İçerikler

Yorum Yaz