Ana Sayfa Haberler BBC 100 Kadın listesinde Elif Şafak, Chimamanda Ngozi Adichie ve Melinda Gates de yer aldı!

BBC 100 Kadın listesinde Elif Şafak, Chimamanda Ngozi Adichie ve Melinda Gates de yer aldı!

Ekleyen okumakiyigelir

BBC tarafından açıklanan 2021 yılının etkileyici 100 kadını listesinde Elif Şafak ve Melinda Gates de yer aldı! Geçtiğimiz yıllarda yine Türkiye’den Gülsüm Kav da bu listede kendisine yer bulmuştu…

Toplumu, kültürü ve dünyayı yeniden inşa eden kadınların seçildiği listenin ‘’Kültür ve Edebiyat’’ kategorisinde ünlü yazar Elif Şafak ve  Chimamanda Ngozi Adichie ile birlikte iş kadını Melinda Gates de bulunuyor.

Kadın ve LGBTQ+ hakları savunuculuğunun yanı sıra 50’den fazla dile çevrilen kitapları, Booker Ödülü adaylığı ile dikkat çeken Elif Şafak’ın ‘’Geriye dönmek yerine, kimsenin geride bırakılmadığı daha iyi ve daha adil bir dünya inşa edebiliriz.” ifadesine yer verildi.

Listede yer alan, dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen Melinda Gates ise hayırsever yönü ve iş kadını kimliği ile öne çıkıyor. Dünyanın en büyük hayır kurumlarından birinin yönünü ve önceliklerini belirleyen Gates’in ‘’Kadınları ve genç kızları iyileşme çabalarımızın merkezine koymak hem şimdiki acıyı hafifletecek hem de gelecek için daha güçlü bir temel oluşturacaktır.’’ sözlerine yer verildi.

Gates’in çocuk yaşta yapılan evliliklerden, iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğine kadar toplumsal birçok konuya dikkat çektiği ‘’Yükseliş’’ isimli kitabı Doğan Kitap etiketi ile raflarda yerini aldı.

Listede yer alan isimlerden bir tanesi ise ünlü yazar Chimamanda Ngozi Adichie oldu. Eserleri 30’dan fazla dile çevrilen yazarın dünya çapında ün kazanan ‘’Hepimiz Feminist Olmalıyız’’ TEDX konuşması, aynı isimle Doğan Kitap tarafından kitap olarak da yayınlandı.

Mor Amber romanı ile de okuyucusunun beğenisini kazanan Adichie, günümüzün saygın edebiyatçıları ve kamuoyunu etkileyen feminist aktivistleri arasında yer almaya devam ediyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz